Mamy wyniki kwesty, która została przeprowadzona w okresie Wszystkich Świętych i dnia Zadusznego na Cmentarzu Parafialnym w Opolu Lubelskim. Zbieraliśmy środki na renowację zabytkowego pomnika Kajetana Milczyńskiego, pierwszego Burmistrza/Wójta Opola Lubelskiego po Powstaniu Styczniowym.
W pierwszym rzędzie chcieliśmy jako Stowarzyszenie Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego podziękować wszystkim, którzy postanowili wesprzeć inicjatywę, której podjęliśmy się wraz z Zarządcą Cmentarza Parafialnego w Opolu Lubelskim – Pontes Sp. z o.o. Nieoceniona pomoc druhów i druhen z OSP Janiszkowice na czele z Naczelnikiem Marcinem Buczkiem oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Janiszkowice w kwestowaniu, promocja akcji przez Proboszcza i Księży z naszej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zaowocowała zebraniem pokaźnej kwoty: 5361,34 złotych. Nie bez znaczenia była również piękna pogoda, która ogrzewała serca wszystkich ofiarodawców odwiedzających groby swoich bliskich. Kosztorys prac opiewa na sumę 9913,80, więc przed nami jeszcze zbiórka poprzez internet. Niebawem udostępnimy możliwość dokonywania wpłat. Zarządca Cmentarza, pan Zbigniew Zacharski poinformował nas, że już uruchamia działania techniczne związane z renowacją pomnika. Liczymy, że tego typu akcje charytatywne zagoszczą cyklicznie podczas Dnia Wszystkich Świętych w Opolu Lubelskim, co pozwoli przywrócić należny stan zabytkowym pomnikom, jak również odkrywać znaczące, interesujące postaci i lokalną historię Opola Lubelskiego i okolic.
Szczególne podziękowania kierujemy także do pani Ewy Śmiech, Heleny Górskiej oraz Ireneusza Górskiego, którzy pomogli nam zebrać informacje z przeszłości dotyczące Kajetana Milczyńskiego.
Dziękujemy.
Zarząd Stowarzyszenia Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego
Paweł Januszek
Joanna Matras-Michalska
Michał Darowski
Kajetan Milczyński s. Aleksandra i Magdaleny z Jesiewiczów urodził się 13 VIII 1826r. w Mętowie. Jego ojciec Aleksander był ekonomem we wsi Mętów. Kajetan Milczyński pełnił funkcję pierwszego wójta w Opolu, po powstaniu styczniowym oraz sędziego w opolskim sądzie gminnym. Był przewodniczącym komitetu budowlanego, który nadzorował remont opolskiej świątyni w latach 1873-1875, za ks. Leona Popławskiego. Był wójtem ponad dekadę, aż do swojej śmierci tj. do 6 IX 1876r.
Galeria zdjęć:




Po upadku powstania styczniowego Opole utraciło prawa miejskie i stało się gminą mieszaną, złożoną z dawnego miasta i okolic (majątków ziemskich i 23 wsi).


źródła:
Mikulec Bronisław Aktywność gospodarcza i społeczno-polityczna mieszkańców Opola Lubelskiego w latach 1864-1914. A tam tekst:
„Z inspiracji administrujących parafią proboszczów w omawianym okresie przeprowadzano kilkakrotnie remonty kościoła w Opolu. Pierwsze większe prace remontowe przy kościele prowadzono w latach 1873-1875, wydatkując na ten cel 6269 rubli20. Kierował nimi komitet budowlany, wybrany na zebraniu parafialnym w składzie: Wojciech Gugała ze wsi Trzebiesza, Stanisław Roragiewicz z Opola, Józef Kuś ze wsi Zagrody i Wojciech Gargul ze wsi Niezdów. Przewodniczącym Komitetu był wójt gminy Opole Kajetan Milczyński . W latach 1884-1894 z inspiracji księdza proboszcza A. Majewskiego, obok pewnych prac zabezpieczających przy kościele, remontowano również plebanię oraz dom gospodarczy. Koszty remontu wyniosły 7339 rubli”.
Tom III s. 11 i s. 97 „Historia miasta i powiatu” autorstwa Krzysztofa Jastrzębskiego.
Gazeta Sądowa Warszawska. R. 4, 1876, nr 26
Organizacyjnie pieczę nad pracami związanymi z pomnikiem na terenie cmentarza oraz u rzemieślników na zewnątrz sprawować będzie Zarządca, którego reprezentuje pan Zbigniew Zacharski.
KOSZTORYS:
*Kwota kosztorysu nie zawiera kosztów rekonstrukcji brakujących elementów
NR ZBIÓRKI ZGŁOSZONEJ DO MSWIA / LINK: http://zbiorki.gov.pl/zbiorki/zbiorki/szczegoly-zbiorki.xhtml?zbiorka_nazwa=Renowacja%20pomnika%20Kajetana%20Milczy%C5%84skiego,%20pierwszego%20Burmistrza%20Opola%20po%20upadku%20Powstania%20Styczniowego&v=-693952994670069951647862789285966955301784518640
Link z modelem 3D pomnika: https://spacescan.pl/modele/milczynski.html
Autor wpisu: Paweł Januszek / Stowarzyszenie Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego
Odtwarzacz video