Sprawa spalarni zwłok zwierzęcych i ich części w Opolu Lubelskim zaplanowana w sąsiedztwie z zabytkowym Parkiem Miejskim z miesiąca na miesiąc ma swoją kontynuację. 2 września 2022r. jako Stowarzyszenie wystąpiliśmy o dopuszczenie naszej organizacji do postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia przez Burmistrza Opola Lubelskiego zezwolenia na prowadzenie spalarni zwłok, w sprawie której od kilku miesięcy trwa sprzeciw dużej części mieszkańców. Nasz udział w postępowaniu administracyjnym, ma na celu wspierać oddolny, racjonalny głos mieszkańców w sposób przejrzysty i obiektywny. Takie działania mamy w regulaminie naszego Stowarzyszenia, taka jest rola organizacji społecznych, aby ułatwić współżycie wspólnoty, lobbować na rzecz strony społecznej, której dana problematyka dotyczy i koresponduje z jej interesem.
W ostatnim czasie, to jest w miesiącu październiku inwestor z Lublina próbował usunąć nasze Stowarzyszenie Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego z postępowania administracyjnego, do którego zostaliśmy dopuszczeni zgodnie z prawem przysługującym organizacjom społecznym. Inwestor jednak złożył zażalenie na postanowienie, w którym 14 października 2022r. Burmistrz Miasta Opole Lubelskie wydał zezwolenie na udział Stowarzyszenia w postępowaniu w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie spalarni zwłok zwierzęcych i ich części na nieruchomości położonej przy ul. Podzamcze.
Na dzień dzisiejszy (14 listopada 2022r.) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie podtrzymało decyzję organu I instancji, czyli zażalenie Inwestora zostało uznane za niedopuszczalne. Dzięki temu (najwyraźniej) będziemy mogli uczestniczyć jako strona społeczna w tym postępowaniu.
Jak widać z przebiegu zdarzeń Inwestor czyni kroki aby przedstawicielstwo lokalnego interesu społecznego – czyli nasze Stowarzyszenie – nie brało udziału w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania/bądź nie wydania zezwolenia na tego typu działalność gospodarczą, mogącą mieć wpływ na jakość życia mieszkańców miasta i odwiedzających, na otoczenie, na znajdujące się w pobliżu walory przyrody, osiedla, a w szczególności na zabytkowe obszary – m.in. Park Miejski. Inwestorowi przysługuje prawo wniesienia skargi na decyzję Kolegium Orzekającego SKO. O przebiegu zdarzeń i faktach będziemy informować mieszkańców.
Nasuwa się pytanie, czy takie działania Inwestora, czyli obstrukcja i próba dyskwalifikacji lokalnej organizacji społecznej z udziału w sprawie, wskazują na przejrzyste intencje wobec lokalnej społeczności?
Autor: Paweł Januszek – członek Zarządu Stowarzyszenia