Lista naszych zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej i odpowiedzi udzielonych przez samorządy/instytucje oraz nasza oddolna działalność na rzecz poprawy prawa miejscowego, zasad samorządności lokalnej.
Zapytania / odpowiedzi
Petycje:
– przeciw pseudo obwodnicy Opola Lubelskiego
Zgłoszenia i wystąpienia
Inicjatywy uchwałodawcze:
– dotycząca spalarni zwłok zwierzęcych i ich części pod Zabytkowym Parkiem Miejskim
Przystąpienie do postępowania administracyjnego
Wsparcie aktywności mieszkańców w zgłaszaniu problemów, potrzeb
Gmina Opole Lubelskie:
Wystąpienie z dnia 1 września 2022r.
Sprawa uchwały dotyczącej obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych „Nr XLIII/378/2022 Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim z dnia 30 sierpnia 2022 r.”.
Burmistrz oraz Rada Miejska próbowała wprowadzić uchwałę utrudniającą mieszkańcom realizowanie inicjatyw obywatelskich, czyli wpływać realnie na miejscowe prawo. Samorządowcy próbowali wprowadzić zapisy uchwały niezgodne z prawem!
1. Zgłoszenie wad prawnych w uchwale Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim przygotowane przez nasze Stowarzyszenie – wystąpienie wysłaliśmy 1 września 2022r. do Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
2. Odpowiedź organu nadzoru prawnego Wojewody Lubelskiego, czyli potwierdzenie słuszności naszych uwag wobec uchwały Rady Miejskiej (narzucenie wymagalności nr PESEL przy podpisach list poparcia było niezgodne z prawem)
3. Rozstrzygnięcie nadzorcze NR PN-II.4131.342.2022 Wojewody Lubelskiego:
– Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN-II.4131.342.2022 Wojewody Lubelskiego z dnia 3 października 2022 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr XLIII/378/2022 Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim z dnia 30 sierpnia 2022 r.
– Link: https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/legalact/2022/4668/
Podsumowanie: Dzięki naszym działaniom udało się wykazać niezgodność z prawem części zapisów uchwały. Mimo to część zapisów uchwały nadal nie sprzyja wprowadzaniu obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych. Naszym zdaniem to rzucanie kłód pod nogi mieszkańcom, co nie jest pro obywatelskie, w przeciwieństwie do wielu innych samorządów w Polsce otwartych na partycypację społeczną.
Wystąpienie z dnia 19 stycznia 2024r.
Sprawa dotyczy wadliwie wprowadzonej przez Sławomira Plisa Burmistrza Opola Lubelskiego oraz Radę Miejską uchwały dotyczącej ekwiwalentu dla strażaka-ratownika.
1. Zgłoszenie wad prawnych w uchwale Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim przygotowane przez nasze Stowarzyszenie – wystąpienie wysłaliśmy 19 stycznia 2024r. do Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
2. Odpowiedź organu nadzoru prawnego Wojewody Lubelskiego, czyli potwierdzenie słuszności naszych uwag wobec uchwały Rady Miejskiej: Działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym Wojewoda Lubelski zaskarżył uchwałę Nr LXI/516/2024 Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim z dnia 19 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków-ratowników ochotniczych straży pożarnych biorących udział w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie
Podsumowanie: Dzięki naszym działaniom udało się wykazać niezgodność z prawem zapisów uchwały, co skutkowało reakcją Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim – zaskarżenie do WSA w Lublinie. W kwietniu 2024r. Sławomir Plis Burmistrz Opola Lubelskiego oraz Rada Miejska musieli poprawić zapisy i uchwalić zgodną z prawem uchwałę (UZASADNIENIE / UCHWAŁA) – LINK: https://opolelubelskie.esesja.pl/posiedzenie/407095cb-35c5-4